خیلی ها فقط اسم طارم رو میخرند

فروشگاه برنج شالییود

دریافت راهنمایی: 09118886553

دلال ماست شمالی

دلال ماست شمالی: طرز تهیه

دلال ماست، یکی از مزه‌های خاصی است که به‌خصوص در استان‌های گیلان و مازندران توسط مردم محلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این منطقه سرسبز به دلیل تازگی مواد و قابلیت دسترسی آسان به آنها، همواره از مواد اولیه بسیار تازه، خوشمزه و مناسب برای تهیه غذاها استفاده می‌کند. در کنار غذا، استفاده از دلال ماست نیز یکی از این مزه‌های خوشمزه است که به کار می‌برند.

دلال ماست شمالی چیست ؟

دَلال یا دِلال، با نام‌های دیگری مانند دَرار یا دَلار نیز شناخته می‌شود، یک مخلوط از سبزیجات محلی در مناطق شمال کشور، به‌ویژه مازندران، است. در گذشته، مردم این منطقه این سبزیجات را با هم ترکیب کرده و با استفاده از یک سنگ روی تخته چوبی آن‌ها را خرد می‌کردند.

دلال به عنوان یک مکمل یا افزودنی در برخی از غذاهای شمالی استفاده می‌شود. یکی از غذاهای معروفی که با استفاده از سبزیجات دلال تهیه می‌شود، دلال ماست یا ماست دلال است. این غذا ترکیبی از ماست محلی (پاستوریزه) و چندین سبزیجات محلی از شمال ایران است.

سبزی های دلال

سبزیجاتی که برای تهیه دلال ماست مناسب هستند عبارتند از:

  • سوسنبر تازه (سبزی شمالی سرسم)
  • پونه وحشی تازه (سبزی محلی اوجی)
  • سبزی جعفری تازه
  • سبزی نعناع تازه
  • سیر تازه
  • گشنیز خشک

برای درک بهتر روش تهیه دلال ماست شمالی، ابتدا باید سبزیجات محلی آن منطقه را مطالعه کنید. این فهرست سبزیجاتی است که به‌عنوان اجزای اصلی دلال ماست مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این حال، در مناطق مختلف شمال، سبزیجات متفاوتی نیز برای تهیه دلال ماست استفاده می‌شود. برخی از سبزیجات دیگر و محلی که برای تهیه دلال ماست استفاده می‌شوند، عبارتند از: سبزی نعنا، سوسن عنبر، گشنیز، جعفری، اوجی.

سبزیجاتی که در بالا اشاره شد، بیشتر در مناطق گیلان و مازندران یافت می‌شوند و در استان‌های دیگر کشور به طور گسترده‌تری ممکن است در دسترس نباشند. دلیل این امر به طبیعت بکر و سرسبز استان‌های مازندران و گیلان برمی‌گردد که دارای پوشش گیاهی و خاک حاصلخیزی خاصی هستند.

مراحل طرز تهیه سبزی دلال

تهیه دلال ماست شمالی شامل چندین مرحله می باشد که در زیر بطور مفصل شرح داده شده است.

پاک کردن سبزیجات

در مرحله اول از طریقه تهیه دلال  در خانه، باید سبزیجات را پاک کنید و برگ‌های زرد و خراب را از آنها جدا کنید. بهتر است ساقه نعناع را به‌طور کوتاهتری ببرید، زیرا برگ‌های آن ضخیم هستند. اما برای سایر سبزیجات، بهتر است ساقه‌ها را دور نندازید.

شستن سبزیجات

بعد از پاک کردن محتویات سبزیجات دلال، باید آن‌ها را درون یک سطل آب قرار داده و چندین بار شستشو دهید تا آلودگی‌ها و خاک‌های باقیمانده در لابه‌لای ساقه و برگ‌های آن‌ها به‌طور کامل تمیز شود.

خشک کردن سبزی‌های نمک سبز

در این مرحله از روش تهیه دلال، باید سبزیجات شسته‌شده را درون آبکش قرار دهید تا آب اضافی آن‌ها خارج شود. سپس می‌توانید یک قطعه پارچه پهن روی سطحی قرار داده و سبزیجات را روی آن بریزید تا به‌طور کامل خشک شوند و رطوبت آن‌ها برطرف شود.

خرد کردن سبزی‌های دلال ماست

بعد از اینکه تمامی سبزیجات به طور کامل خشک شده‌اند، در این مرحله از طریقه تهیه دلال باید سبزیجات را خرد کنید. برای این کار می‌توانید از دستگاه غذاساز یا خردکن سبزی استفاده کنید. سبزیجات باید به‌طور کامل ریز و خرد شوند، بنابراین بهتر است چند بار آن‌ها را خرد کنید یا از چرخ گوشت یا آسیاب برقی برای خرد کردن سبزیجات دلال استفاده نمایید.

اضافه کردن نمک به دلال

بعد از خرد کردن محتویات سبزیجات دلال، باید نمک را به آرامی به آن اضافه کنید. در واقع، نمک بعد از مرحله خرد کردن سبزیجات باید به آن‌ها اضافه شود. اگر نمک را به تاخیر بیندازید، رنگ دلال ممکن است تیره شود. به همین دلیل، بهتر است نمک را سریعاً پس از خرد کردن سبزیجات به آن اضافه کنید تا رنگ زیبای دلال حفظ شود.

نگهداری دلال ماست

نگهداری از سبزیجات دلال بسیار آسان است. پس از تهیه دلال، باید آن را در شیشه‌های با درب محکم قرار دهید. بهتر است یک شیشه کوچک را برای استفاده روزانه در یخچال قرار داده و سایر دلال را در شیشه‌های بزرگتر ریخته و در فریزر نگهداری کنید.

توجه داشته باشید که نگهداری طولانی مدت دلال در یخچال باعث تیره شدن رنگ آن و کاهش کیفیت می‌شود. بنابراین، اگر مقدار استفاده روزانه از دلال کم است، بهتر است آن را در فریزر قرار داده و هربار که نیاز است، از فریزر خارج کنید.

به طور کلی، دلال یک غذای محبوب در شمال ایران است که با استفاده از سبزیجات محلی تهیه می‌شود. روش تهیه و نگهداری دلال نسبتاً ساده است و می‌توانید از آن به عنوان یک مکمل خوشمزه در غذاها استفاده کنید. اگر قصد خرید یک دلال و خوشمزه را دارید از فروشگاه ما به صورت آنلاین دیدن فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه *

نوشته‌های اخیر
دسته‌بندی نوشته‌ها