خیلی ها فقط اسم طارم رو میخرند

فروشگاه برنج شالییود

دریافت راهنمایی: 09118886553

نگهداری چای

راهنمای نگهداری از چای

آیا می دانستید نگهداری چای می تواند بر طعم و عطر چای تاثیر بگذارد؟ این امر برای چای سیاه، ارل گری، چای کیسه ای و همه ی انواع چای نیز صدق می کند.

خوشبختانه، نگهداری مناسب چای کار پیچیده و طاقت فرسایی نیست.صرف زمان برای یادگیری و مرتب کردن مجدد چای هایی که در خانه خود دارید، کمک می کند تا تازه بمانند. این کار باعث صرف جویی شما در هزینه ها نیز می شود.با شالیوود همراه باشید تا درباره نکات نگهداری از چای توضیح دهیم و در ادامه به برخی سوالات در این زمینه پاسخ می دهیم.

راهنمای نگهداری از چای

بهترین راه برای نگهداری چای چیست؟

چای باید از نور، رطوبت، گرما و هوا دور نگه داشته شود. کیسه های چای را در یک ظرف دربسته و غیرشفاف در مکانی خنک و تاریک مانند کابینت یا انباری نگه داری کنید. علاوه بر این، چای را از سایر موادی که بوی قوی که ممکن است به داخل چای نفوذ کرده و طعم آنرا تغییر دهند، دور نگه دارید.

چای را در یخچال نگهداری نکنید مگر اینکه باز نشده باشد و در بسته بندی اصلی خود باشد. چای خشک به شدت به رطوبت حساس است که هربار که چای را از یخچال خارج می کنید شکل ظاهری آن تغییر می کند.

مهم ترین نکته در نگهداری چای این است که هر بار که در معرض رطوبت قرار می گیرد، عطر و طعم آن ضعیف می شود.

آیا چای انقضا دارد؟

چای مانند غذاهای فاسد شدنی تاریخ انقضای دقیقی ندارد، اما کیفیت آن به مرور زمان بدتر می شود. مدت زمان نگهداری و بسته بندی آن متفاوت است.

به طور کلی بیشتر چای ها بین ۶ ماه تا ۲ سال ماندگاری دارند. چای سبز و سفید لطیف تر هستند و ماندگاری کوتاه تری دارند، در حالی که چای سیاه می تواند ماندگاری بیشتری داشته باشد. برای تازه نگه داشتن چای خود برای مدت طولانی موارد زیر رعایت کنید:

  • در خشک و خنک نگهداری شود: چای را از گرما، نور، رطوبت و بو های تند نگهداری کنید.
  • استفاده از ظروف در بسته: چای را به ظروف دربسته برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض هوا منتقل کنید.
  • اجتناب از ظروف شفاف: ظروف مات برای محافظت از چای در برابر نور انتخاب کنید.
  • از بو های قوی دور نگه دارید: چای می تواند بو ها را جذب کند، بنابراین آن را دور از ادویه ها و سایر اقلام با بوی تند نگهداری کنید.
  • بسته بندی با خلاء: در صورت امکان، چای در بسته بندی های مهر و موم شده انتخاب کنید که تازگی چای را حفظ کند.

در حالی که چای ممکن است با گذشت زمان مقداری طعم و عطر از دست بدهد، مصرف آن حتی پس از بهترین تاریخ مصرف آن به طور کلی بی خطر است. تست طعم را برای بررسی انجام دهید. اگر طعم آن رضایت بخش بود، می توانید به مصرف آن بیشتر از بازه زمانی توصیه شده ادامه دهید.

مدت زمان نگهداری چای

آیا برگ چای بیشتر از چای کیسه ای ماندگاری دارد؟

زمانی که نوبت به حفظ طراوت و طعم می رسد، برگ چای (چای معمولی) بیشتر از چای کیسه ای دوام می آورد. این تفاوت در درجه اول به دلیل نحوه پردازش، بسته بندی و نگهداری آنها است.

  1. فرآوری: برگ چای اغلب کمتر از چای کیسه ای پردازش می شود که می تواند ماندگاری طولانی تری داشته باشد. برگ ها معمولا تکه های بزرگتری هستند درحالی که چای کیسه ای اغلب حاوی برگ هی چای شکسته است.
  2. بسته بندی: چای معمولا در ظروف در بسته قرار می گیرد که بهتر از هوا، رطوبت و نور محافظت می کند. در مقابل چای کیسه های چای معمولا به صورت جداگانه بسته بندی می شوند یا در بسته بندی های کاغذی یا مقوایی نگهداری می شوند که ممکن است سطح حفاظتی یکسانی داشته باشند.
  3. ذخیره سازی: چای که به درستی ذخیره شده باشد می تواند برای یکسال یا بیشتر تازه بماند، در حالی که چای کیسه ای ممکن است در عرض چند ماه شروع به از دست دادن طعم و عطر کند.
نگهداری چای کیسه ای

آیا می توان برای نگهداری چای آنرا فریز کرد؟

بله، می توانید چای را منجمد کنید، اما بسته به نوع چای ملاحظاتی وجود دارد.

  • چای دم کرده: می توانی چای دم کرده را فریز کنید و برای تولید یخ چای استفاده کنید. برای اینکار اجازه دهید تا چای در دمای اتاق خنک شود، سپس آنرا در ظروفی بریزید مقداری فضا برای انبساط باقی بگذارید. برای نتیجه بهتر، چای را بدن مواد افزودنی مانند شکر یا شیر منجمد کنید. هنگامی که می خواهید از آن استفاده کنید.
  • چای کیسه ای: منجمد کردن چای کیسه ای توصیه نمی شود زیرا می تواند کیفیت و طعم چای را تغییر دهد. رطوبت موجود در فریزر می تواند بر روی برگ های چای تاثیر بگذارد.
نگهداری چای در فریزر

نکاتی درباره خرید چای

هنگامی که می خواهید چای خریداری کنید به این نکته توجه کنید که چای باید در قوطی های در بسته باشد.به این ترتیب، لازم نیست نگران ضعیف شدن آن باشید. نکته ی دیگری که باید به آن توجه کنید این است که مقدار کمی چای بخرید. آنها به راحتی در مدت زمان کوتاهی مصرف می شوند و قبل از اینکه بتوانید آنرا تمام کنید، نگران خراب شدن یک بسته بزرگ نخواهید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه *

نوشته‌های اخیر
دسته‌بندی نوشته‌ها